CS 418

Nacisk na wysoką precyzję komponentów jest cechą charakterystyczną całej gamy produktów Dual. Tak jest w przypadku modelu entry CS 418, który wykorzystuje tę samą platformę, co wyższe modele w ofercie.

Przetwornik Ortofon 2M Red oraz przełączany przedwzmacniacz MM są integralną częścią tego gotowego do pracy pakietu.

CS 418 jest atrakcyjny nie tylko dlatego, że jest doskonałym stosunkiem jakości do ceny, ale także oferuje wspaniałe i zniewalająco zbalansowane wrażenia dźwiękowe oraz 5-letnią gwarancję na długotrwałe użytkowanie.

Plinta : Lity MDF

 • Składana konstrukcja MDF z czarną okleiną winylową

 • Elastomerowy absorber drgań zintegrowany wewnątrz nóżek

 • Zdejmowana pokrywa przeciwkurzowa

Talerz: Aluminium Die-cast

 • Precyzyjny odlew aluminiowy

 • Ciężka gumowa mata tłumiąca rezonans

 • Solidne łożysko talerza z trzpieniem z hartowanej stali w mosiężnej tulei

Tonearm: Prosty, wyważony statycznie

 • Solidna konstrukcja aluminiowa z łożyskami kulkowymi

 • Tłumione podnoszenie ramienia tonu

 • Regulacja siły nacisku i antyskatingu

Napęd: Silnik DC / Pasek

 • Niskie wibracje silnika DC-Servo-Motor

 • Gumowe mocowania odsprzęgające wibracje

 • Precyzyjnie wycięty pas dla niższego poziomu drgań i wibracji

DANE TECHNICZNE

Silnik

Napęd: Pasek

Ustawienia prędkości: 33/45/78

Wow & Flutter: < ±0,1 % (DIN WTD)


Ramię

Auto-Start/-Stop-Funkcja: Nie

Łożysko: Łożysko kulkowe

Długość efektywna: 221,5 mm

Kąt przesunięcia: 25,6°

Wysięg:19 mm

Typ: statycznie wyważony

Zakres nacisku trzpienia: 0 g bis 4 g

Waga wkładu Zakres: 5 g bis 9 g

Wkładka: Ortofon 2M Red


Talerz

Materiał: Aluminium die-cast

Mata: Guma 2,5 mm

Łożysko: Wrzeciono z hartowanej stali Tuleja mosiężna

Średnica: 305 mm

Waga (wraz z matą): 850 g

Plinta

Materiał: MDF, składany

Wykończenie powierzchni: Fornir winylowy / Czarny

Stopy: Ø 62 mm / Elastomer

Podłączenie: Gniazdo RCA

Podłączenie do wejścia Phono: Tak

Połączenie z wejściem liniowym: Tak

Wyjście cyfrowe: Nie

Wymiar, zamknięta pokrywa przeciwpyłowa: 435 x 367 x 145 mm

Wymiar, otwarta osłona przeciwpyłowa: G: 415 mm / W: 400 mm

Waga: 5,8 kg

Wtyczka zasilania AC / DC: Zewnętrzne zasilanie


"...nadal buduje naprawdę dobre gramofony. Pod względem cenowym CS 418 jest lepszą ofertą, łącznie z dobrą wkładką Ortofona rozpieszcza suwerennym i czystym brzmieniem. CS 518 brzmi jeszcze bardziej porywająco, a dzięki bardziej rozbudowanemu łożysku wahacza oferuje również więcej dla oka."

"W kategorii cenowej, do której należy Dual CS-418, konkurencja rośnie, zwłaszcza w ostatnich dwóch latach. Oczywiście ogromne doświadczenie producenta wie, jak celować w "najlepszy stosunek jakości do ceny" i w tym roku ma się czym pochwalić. Mając korzenie w Primusie Maximusie (najlepszym, jaki ma dziś Dual) i niemal takie samo wizualne "chassis" jak topowy model, należy do dwóch, trzech najbardziej zdolnych do przekazania nam ludzkiego i ciepłego brzmienia, z dużymi ciałami idoli i niskimi częstotliwościami, które należą do górnych kategorii propozycji zarówno pod względem głośności, jak i klarowności. Godny pochwały w każdym szczególe, zdobył nas powszechnie. Dodatkowo wszyscy wygrywamy pięcioletnią gwarancję (poza głowicą, która jest w zestawie), co jest rzadkością w gramofonach o tej wartości."

"Tak na szybko: polecam. Świetnie wyposażony, solidnie zbudowany i fajnie grający gramofon dla początkującego fana analogu. Pozwoli czerpać mnóstwo przyjemności z odsłuchu płyt winylowych, bez konieczności spędzenia dwóch tygodni na forum o winylu. Jest też opcja rozbudowy, która faktycznie da znaczny postęp w samym brzmieniu. Zupełnie szczerze powiem, że nie mam się zupełnie do czego przyczepić. To dobry produkt, który będzie wiernie służył użytkownikowi. Obowiązkowy na liście gramofonów do 3 tysięcy złotych."

Biorąc nowy gramofon Duala do testu, miałem sporo wątpliwości. Już z udostępnionych przez producenta zdjęć byłem w stanie wywnioskować, że CS 418 nie ma zbyt wiele wspólnego ani z kultowymi szlifierkami z lat siedemdziesiątych, ani z hi-endowym modelem Primus Maximus, którego nie widziałem na oczy i, ze względu na produkcję limitowaną do stu egzemplarzy, pewnie nigdy nie zobaczę. Z drugiej strony każdy rozsądny producent gramofonów stawia dzisiaj na budżetówkę, bo tutaj są klienci. Tacy, których ani umieszczone na podstawie logo, ani lokalizacja fabryki nie interesują tak, jak jakość wykonania, wyposażenie, wygląd, łatwość obsługi i przystępna cena. CS 418 to dla nich po prostu bardzo dobra propozycja. Gramofon, który świetnie sprawdzi się zarówno jako winylowy "pakiet startowy", jak i fajna baza do stworzenia czegoś lepszego. Dla jednych będzie to kompletne, w zupełności wystarczające źródło, które nie wymaga już żadnych modyfikacji. Inni potraktują go jako sumę elementów, z których każdy będzie można w pewnym momencie wymienić. Tak czy inaczej, podobało mi się. Mogę ponarzekać na to, że Niemcy nie dołożyli do tej konstrukcji czegoś naprawdę wyjątkowego, ale przyznaję pomysłodawcom tego projektu dużego plusa za klasyczne wzornictwo, dobrą cenę i sensowną wkładkę. Nie wiem, czy od dziś CS 418 nie będzie moim faworytem wśród "tych" gramofonów. A czy umożliwi firmie dalszy rozwój? A jeśli tak, to czy historia Duala potoczy się w kierunku, który zaaprobują audiofile? Na te pytania nie mam jeszcze odpowiedzi.

Dual_CS_418_Brochure_V1_PL.pdf